Nasze spotkania w marcu.

01.03.2013 rok (piątek)
Nasze dzisiejsze spotkanie rozpoczęliśmy w kościele pod wezwaniem św. Jakuba od drogi krzyżowej oraz wspólnej, pierwszopiątkowej Eucharystii. Później odbyło się nasze pierwsze spotkanie po przerwie zimowej. Przy kawie / herbacie i ciastkach, obejrzeliśmy drugą część filmu o św. Franciszku i św. Klarze. W tej części mogliśmy zobaczyć, jak Franciszek oraz jego współbracia dalej odbudowywali kościół. Kolo Franciszka gromadziło się coraz więcej i więcej mężczyzn, którzy chcieli iść jego śladami za Chrystusem - kiedy odbudowywanie kościoła dobiegło końca Franciszek i jego przyjaciel Illuminato, zauważyli jak wielka grupa ludzi brała udział w pracach i jak wielu ludzi tworzy ich wspólnotę. Franciszek wraz z kilkoma towarzyszami udał się na audiencję do papieża, aby ten uznał ich wspólnotę za zakon/ Pomimo trudności i niechęci kardynałów, papież zgodził się na założenie takiej wspólnoty. Po powrocie Franciszka do Asyżu nastała wielka radość. Z czasem do wspólnoty dołączyła i Klara - uciekłą z domu przez wujem, który za wszelką cenę próbował wydać ją za mąż; Klara założyła oddzielny, żeński zakon - tak, by móc kroczyć podobną drogą, którą wybrał Franciszek. W tej części filmu można było zobaczyć, jak Franciszek wybrał się na Wyprawę Krzyżową, chcąc zaprowadzić pokój - mówił, że tylko pokój może zaprowadzić porządek na świecie; wybierając się na tę Wyprawę Krzyżową, próbował doprowadzić do pokoju - tak, aby nie było już niepotrzebnych ofiar i przelanej krwi. Po wizycie u sułtana, pokój był już bardzo bliski, a broń została niemalże zawieszona. Niestety, krzyżowcy odrzucili propozycję ugody zaproponowaną przez sułtana. Mogliśmy również zobaczyć, jak Franciszek wpadł na pomysł stowrzenia szopki bożonarodzeniowej / betlejemskiej. W filmie pokazane było, jak we wspólnocie pojawił się poroblem związany z brakiem jednoznacznie określonej reguły zakonnej.
Oprócz wspomnianych wyżej wątków pojawiło się bardzo wiele innych, ważnych wydarzeń związanych z życiem świętego Franciszka i św. Klary.

08.03.2013 rok (piątek)
Trwa okres Wielkiego Postu. Jak zwykle w tym okresie liturgicznym: na początku spotkaliśmy się na drodze krzyżowej w kościele p.w. św. Jakuba. Zaraz potem pojechaliśmy na spotkanie rekreacyjne - z okazji Dnia Kobiet wybraliśmy się na pizzę.
Teksty rozważań podczas naszej drogi krzyżowej

15.03.2013 rok (piątek)
W ten kolejny piątek Wielkiego Postu odbyła się droga krzyżowa dla młodzieży.

16.03.2013 rok (sobota)
Reprezentacja naszeg duszpasterstwa, razem z ks. Piotrem, pojechała na drogę krzyżową dla młodzieży Archidiecezji Gdańskiej, zorganizowaną na Kalwarii Wejherowskiej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Pogoda dopisała idealnie i pomimo tego, że na ścieżkach pomiędzy poszczególnymi stacjami wciąż było sporo śniegu (a na niektórych fragmentach naszej trasy było naprawdę ślisko), to wszyscy dzielnie przeszli całą trasę. Rozważania przygotowane na tę drogę krzyżową dotyczyły kontaktów młodego człowieka z rodziną i najbliższymi, a także rówieśnikami.

22.03.2013 rok (piątek)
W ramach tego spotkania młodzież włączyła się w przygotowanie drogi krzyżowej, która co roku przechodzi ulicami Oliwy (co roku odbywa się ona w piątek poprzedzający niedzielę palmową). W tym roku w czytanie rozważań włączyła się również młodzież przygotowująca się w tym roku do przyjęcia sakramentu bierzmowania).

<< Nasze spotkania w lutym 2013 roku

Nasze spotkania w kwietniu 2013 roku >>