Relacja z naszego wyjazdu na Lednicę.

W piątek wieczorem grupa młodzieży, razem z duszpasterzem, wyjechała na XIV Ogólnopolskie Spotkanie Młodych. Spotkania te organizowane są co roku nad jeziorem lednickim przez Duszpasterstwo Akademickie Dominikanów w Poznaniu i o. Jana Górę OP. Zostały one zapoczątkowane w 1997 roku podczas pielgrzymki Ojca Świętego, Jana Pawła II, do Polski i wciąż gromadzą rzesze młodych ludzi na polach lednickich. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo: jezioro lednickie znajduje się w województwie Wielkopolskim, w okolicach Gniezna - jest to miejsce, w którym Mieszko I prawdopodobnie przyjął chrzest. W 2010 roku hasło spotkania brzmiało: "Kobieta - dar i tajemnica".
Na Lednicę pojechaliśmy razem ze zorganizowaną grupą z parafii pod wezwaniem świętego Walentego na Matarni. Wieczorem, na terenie parafii, odbyły się konferencje, które miały na celu dobre przygotowanie się do wyjazdu. Na początku odbyło się ognisko, na którym mieliśmy okazję poznania siebie nawzajem (każdy po kolei przedstawiał się innym uczestnikom wyjazdu; okazało się, że bardzo wiele osób jechało na Lednicę po raz kolejny, niektórzy jeździli na Lednicę od początku istnienia spotkań -osoby te dzieliły się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami z poprzednich wyjazdów). Następnie przeszliśmy do salki, gdzie miały miejsce wspomniane konferencje -pozwoliło nam to lepiej wczuć się w klimat tych spotkań. Po Mszy świętej wyruszyliśmy w drogę. Na miejsce dotarliśmy około godziny 6. Wszyscy byliśmy zmęczeni długą drogą, ale jednocześnie: byliśmy pełni entuzjazmu ze względu na udział w spotkaniu. Dosyć długo czekaliśmy na moment, w którym zostaną otwarte bramki na pola, ponieważ dopiero wtedy mogliśmy rozpocząć poszukiwanie naszego sektora. Program spotkania przewidywał: zlot wizerunków Matki Boskiej (była to prezentacja sanktuariów Maryjnych); naukę Nieszporów; próby śpiewu i tańca; skok spadochroniarzy i modlitwę za Ojczyznę. Dodatkowo, odbyły się pewnego rodzaju konferencje na temat tego, kim powinna być kobieta we współczesnym świecie, przedstawiane były również postawy znanych kobiet: Ewy jako pierwszej kobiety, Maryi jako Matki Boga (rozważane były także ważne momenty z życia Maryi: przyjęcie woli Bożej, Magnificat jako pieść uwielbienia, Stabat - cierpienie), Kościoła jako Oblubienicy Chrystusa; przybliżone zostały również postacie kobiet, które w swoim życiu poszły za Chrystusem. Jedną z konferencji prowadziła Wanda Półtawska. Zostało zaprezentowane przesłanie Papieża Benedykta XVI do młodzieży. Odtworzone zostało słowo Matki ks. Jerzego Popiełuszki do młodzieży. Około 21:37 odbył się Koncert poświęcony pamięci Jana Pawła II. Na zakończenie, o 22:00 rozpoczęła się Eucharystia. Następnie miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu. Na koniec, około 0:30, "utknęliśmy" w kolejce, która ustawiła się, aby przejść przez Bramę-Rybę. Przez cały czas towarzyszyły nam pieśni lednickie ("Podnieś mnie Jezu", "Pieśń Karoliny (Córka króla)", "Cały Twój", "Tańcem chwalmy Go" itd.). Po przejściu przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia udaliśmy się z powrotem do autokaru, aby wyruszyć w drogę do Gdańska. W niedzielę, z samego rana, byliśmy już w Trójmieście.